Първият ден на Международния форум на българските читалища във Варна стартира със силни послания за традиции и иновации

03.10.2025

На 2 октомври 2025 г. Варна стана домакин на първото издание на Международния форум на българските читалища – събитие, което събра читалища, културни институции, експерти и организации от България и чужбина, включително и представители от Молдова и Украйна.

Форумът се организира от НЧ "Васил Левски 1945" – Варна, с финансовата подкрепа на Община Варна чрез фонд "Култура" и със съдействието на Областния управител на област Варна.

На официалното му откриване присъстваха проф. Андрияна Андреева- Областен управител на Област Варна, Павел Попов- и.д. кмет на Варна, Светослава Георгиева- директор на Дирекция "Култура и духовно развитие" и председателя на Фондация "Български читалища"- Юрий Вълковски.

"Днес повече от всякога имаме нужда от културни мостове, от живи традиции и нови идеи. Имаме нужда от срещи. От разговор. От промяна", каза при откриването Лиляна Барганска – председател на настоятелството на НЧ "Васил Левски 1945"- Варна. Специален акцент в програмата е 80-годишнината на читалището-домакин.

В приветствието си проф. Андреева подчерта значимостта на читалищата като "живи организми, които създават общности и са двигател на развитие, пазят традицията и националната идентичност, но и изграждат мостове към бъдещето".

Своите думи отправиха и.д. кмет на Варна Павел Попов, директорът на Дирекция "Култура и духовно развитие" Светослава Георгиева, както и Председателя на Фондация "Народни читалища" Юри Вълковски, който призова за открит и честен дебат за ролята на читалищата като пазители на традицията и активни двигатели на иновации, образование и общностно развитие.

През следващите три дни форумът ще предложи кръгли маси, панелни дискусии, практически работилници и културни събития, които обединяват традиции и модерност.

Денят завърши с юбилеен концерт на НЧ "Васил Левски 1945" – Варна, който се проведе в Аулата на Икономически университет – Варна.

Share